KRZYŻ POWSTAŃCÓW WOŁYŃSKICH
Niewiele osób wie, że przed wieloma laty w pierwszej ćwierci XX wieku ustanowiono pewne odznaczenie wojskowe związane ściśle z tak bliską nam historią Wołynia a szczególnie z Jazdą Ochotniczą majora Feliksa Jaworskiego. Odznaczenie to miało charakter kombatancko - pamiątkowy i występowało w zależności od stopnia pod nazwami: Gwiazda Wołynia, Krzyż Powstańców Wołyńskich zwany również Krzyżem Wołynia lub Krzyżem Ochotniczym.
Po raz pierwszy spotkałem się z tym odznaczeniem w latach w latach siedemdziesiątych ubiegłego wieku w prymitywnie wydanej kolekcjonerskiej broszurce poświęconej falerystyce.
Ponownie zetknąłem się Krzyżem Wołynia w materiałach nadesłanych do Ułana Wołyńskiego przez pana Jerzego Demczuka. Wśród innych dokumentów była tam kopia legitymacji świadczącej o nadaniu starszemu wachmistrzowi 19 Pułku Ułanów Wołyńskich Dominikowi Demczukowi Krzyża Powstańców Wołyńskich. Legitymacja ma niski numer 73, co świadczy, że było to jedno z pierwszych nadań. Należy nadmienić, że Dominik Demczuk związany był z Jazdą Ochotniczą mjr. Feliksa Jaworskiego od samego początku, w jej szeregach spędził młodość i należał do starych „Jaworczyków” najwierniejszych podkomendnych i towarzyszy broni majora.
Na okładce legitymacji widnieje orzeł w koronie przedstawiony w formie mocno uproszczonej i zgeometryzowanej. Orzeł siedzi na zwiniętym poziomo ułożonym sztandarze na jego piersi zwisa na wstędze krzyż. Trzy karabiny tworzą obramowanie bocznych i dolnej krawędzi legitymacji okalając napis:
KRZYŻ POWSTAŃCÓW WOŁYŃSKICH
LEGITYMACJA
W dokumencie tym czytamy, że jest to legitymacja, która jej posiadacza
„ Uprawnia do noszenia Krzyża Powstańców Wołyńskich ustalonego przez Walny Zjazd byłych wojskowych oddziałów powstańczych na Wołyniu dn.16 czerwca 1921 r. we Włodzimierzu”.
W dokumencie tym znajduje się również interesujący zapis mówiący o tym, które polskie formacje zaliczano do grupy określanej mianem powstańców wołyńskich. To cenne informacja, ponieważ te dwa zdania wyjaśniają wiele, a brzmią one następująco:
„ W myśl uchwały Walnego Zjazdu byłych wojskowych Oddziałów Powstańczych na Wołyniu, odbytego w dniu 16 czerwca 1921 e. We Włodzimierzu. Do Oddziałów Powstańczych Wołyńskich zalicza się:
1. Jazda Ochotnicza Wołyńska Majora Feliksa Jaworskiego
2. Bataljon szturmowy P.O.W.
3. Oddział partyzancki wołyński por. Grzymały-Siemianowskiego.
4. Oddział Ppułk. Leopolda Lisa-Kuli zorganizowany pod Włodzimierzem.
5. P.O.W. – K.N.3/d „
Legitymacja Krzyża Powstańców Wołyńskich nadanego w 1930 roku
starszemu wachmistrzowi Dominikowi Demczukowi. Niestety samo odznaczenie nie zachowało się w zbiorach rodziny Demczuków.
Kolejne informacje o tym mało znanym odznaczeniu odnalazłem w wydanej na emigracji obszernej książce pod tytułem „Polisch Orders, Medals, Badges and Insignia Military and Civilian Decorations 1705-1985”
Autorstwa prof.dr Zdzisława P. Wesołowskiego (PRINTIG SERVICES, INC. Miami, Florida 33142 U.S.A. 1986).
Z tym niezwykle ciekawym opracowaniem tym zapoznałem się dzięki uprzejmości pana Józefa Pętkowskiego. Syna ppłk dypl. Józefa Pętkowskiego zamordowanego w Katyniu ostatniego dowódcy 19 Pułku Ułanów Wołyńskich, który nadesłał mi ją z Kalifornii.
W tym bogato ilustrowanym fotografiami (niestety czarno białymi) dziele znalazłem kilka zdjęć związanych z interesującym nas tematem, w tym zdjęcie Krzyża Powstańców Wołyńskich. Na fotografii widać, że jest to nietypowego kształtu równo ramienny krzyż, jego wielkość jak, podano w opisie to 40/40 mm. całość wykończona jest złotym obrzeżem.
Zgrubienia na ramionach tego krzyża zbliżone są kształtem do rombu. Zgrubienia pierwsze zawiera słowo WOŁYŃ pozostałe wypełnione są datami 1918, 1919, 1920. Pod krzyżem umieszczono dwa złote, stylizowane rzymskie miecze.
W centrum znajduje się znacznie mniejszy, pokryty białą emalią krzyż z emaliowaną błękitną tarczą, na której znajduje się orzeł w koronie. Krzyż noszony był na wstążce orderowej w kolorze błękitnym z dwoma wąskimi biało czerwonymi paskami.
Krzyż Powstańców Wołyńskich
Najwyższym stopniem tego odznaczenia był Wielki Krzyż Wołynia z Gwiazdą. Takiej nazwy użył w swej pracy prof. dr Zdzisław P. Wesołowski. Wyglądał on następująco:
Na dużej ośmioramiennej jasnej, srebrnej gwieździe orderowej umieszczony jest ten sam nietypowego kształtu równoramienny krzyż. Wielki Krzyż Wołynia noszony z błękitną szarfą szerokości 80 mm z dwoma czerwonymi pasami przez środek.
Z dyplomu związanego z tym odznaczeniem dowiadujemy się, że nadane zostało przez Zarząd Główny Legii Powstańców Wołyńskich Rzeczypospolitej Polskiej. Na dyplomie wydrukowano jednak odmienną nazwę odznaczenia, która brzmi -
GWIAZDA WOŁYNIA ( kl.I z mieczami), dalej czytamy, że odznaczenia zostało nadane za-
„Za wybitne zasługi położone w czasie walk niepodległościowych na Wołyniu w 1918-20 roku”
We wspomnianej pracy prof. dr Zdzisława P.Wesołowskiego natrafiłem na ślad kolejnej odmiany tego odznaczenia, znajduje się tam fotografia dyplomu wystawionego przez zarząd Główny Legii Powstańców Wołyńskich Rzeczypospolitej Polskiej opatrzonego numerem 382. Jest to dyplom „KRZYŻA OCHOTNICZEGO” klasy I z mieczami „Na pamiątkę wiernej służby Ojczyźnie w armii ochotniczej na Wołyniu od 1918 do 1920 roku.”
W górnej części tego dyplomu pomiędzy dużą czcionką wydrukowanymi datami 1918 – 1920 umieszczono dokładny rysunek znanego nam krzyża, warto mu się przyjrzeć. Na rysunku tym widać istotne różnice, zamiast dwóch rzymskich mieczy skierowanych ostrzami w górę umiwszczono dwie zakrzywione skierowane ostrzami do dołu szable.

We wspomnianym opracowaniu znajduje się jeszcze jedno ciekawe zdjęcia przedstawia ono „ Krzyż Wołynia” taki sam jak ten opisany na wstępie jednak zupełnie pozbawiony mieczy czy innych symboli militarnych.
Ta wersja Krzyża nadawana była osobom cywilnym zasłużonym dla sprawy niepodległości Wołynia.
Krzyż Powstańców Wołyńskich to rzadkie i mało odznaczenie, na pewno warto się nim głębiej zainteresować. Powrócimy jeszcze do tego tematu na łamach „Ułana Wołyńskiego”.
“Polisch Orders, Medals, Badges and Insignia Military and Civilian Decorations 1705-1985
Autor prof.dr. Zdzisław P. Wesołowski PRINTIG SERVICES, INC. Miami, Florida 33142 U.S.A. 1986
Nadesłana przez pana Józefa Pętkowskiego z Kalifornii s.33 Fot. 69 1)
Przedstawia Wielki Krzyż Wołynia z Gwiazdą. Najwyższy stopień tego odznaczenia to Wielki Krzyż Wołynia z Gwiazdą. Na dużej ośmioramiennej jasnej, srebrnej gwieździe orderowej umieszczony jest nietypowego kształtu równoramienny krzyż, wielkości 40 mm ze złotym obrzeżem.
W połowie jego ramion znajdują się zbliżone kształtem do rombu zgrubienia pierwsze z nich zawiera słowo WOŁYŃ pozostałe wypełnione są datami 1918, 1919, 1920.
Pod krzyżem umieszczono dwa złote, stylizowane rzymskie miecze.
W centrum znajduje się znacznie mniejszy, pokryty białą emalią krzyż z emaliowaną błękitną tarczą, na której znajduje się orzeł w koronie.
Wielki Krzyż Wołynia noszony był z błękitną szarfą szerokości 80 mm z dwoma czerwonymi pasami przez środek.
Na patencie /dyplomie śiadzcacym o nadaniu tego odznaczenia figuruje nazwa „GWIAZDA WOŁYNIA”
Fot.70
Przedstawia dwie wersje „zwykłego „Krzyża Wołynia” wielkości 40/40 mm.
a) Krzyż j.w. z dolutowanym uszkiem służącym do zawieszenia na wstążce orderowej.
b) Krzyż j.w pozbawiony mieczy ( przeznaczony dla osób cywilnych)
s.257. Fot.909. Krzyż j.w.
s.326. Fot.1163. Dyplom „Gwiazdy Wołynia”
s.326. Fot.1164. Dyplom „Krzyża Ochotniczego” Legii Powstańców Wołyńskich Rzeczypospolitej Polskiej
Broszura, katalog zbiorów kolekcjonerskich
„FALERYSTYKA 1914 -1939” M. Przychoda wydane w technice ksero ( prymitywnie) w latach 70 - tych,
tam słaba fotografia Krzyża Wołynia ( taka nazwa). Odmienny od poprzednich tym, że zamiast opisanych mieczy ostrzami w górę posiada dwie szable skierowane odwrotnie ostrzami w dół. Podano tam wymiary 40/40 mm.